Mathematical and Theoretical Ecology 2011:

Linking models with ecological processes

University of Essex, 19-21 September 2011

 

Hosted by the University of Essex:

Conference funded by the London Mathematical Society:

Additional funding provided by the Department of Mathematical Sciences, University of Essex

MATE 2011 Pre-Conference Workshop 18th September 2011

 Sunday 18th Sept 2011 - Understanding mathematical models in ecology: a workshop for the uninitiated empiricist

In addition to the main MATE 2011 conference, we are holding an additional 1-day pre-conference workshop aimed at giving ecologists with limited background experience basic training in simple mathematical modelling and simulation, allowing them to take a more proactive role in the rest of MATE 2011 and interact with the mathematicians and theoretical modellers better.

We invite PhD students and early career researchers who may want to take part to attend. The workshop is intended as a basic introduction and thus ecologists with reasonable theoretical modelling backgrounds are unlikely to benefit – the aim is to engage with and help ecologists who may have limited theoretical backgrounds.

The pre-conference workshop has been funded by the British Ecological Society.

MATE 2011 Provisional Timetable 19-21st September 2011

Please note that the following timetable is provisional and the order and timing may change slightly before the meeting. Please also note that some of the themed sessions have changed slightly to reflect the submitted abstracts.

We will be adding the talk titles and publishing a more detailed programme soon.

 

Please note that contributed talks should be 15 minutes long and hence the timetable allows for up to 5 minutes for questions and changeover. Keynote talks will be 35-40 minutes long and the honorary lecture will be 1 hour.

 

Talks should be formatted to display on a standard Windows computer (i.e. Powerpoint or Pdf formats).

 

Posters should be prepared in PORTRAIT format and should be no larger than A0 size.

 

 

Monday 19th September:

9.00-9.10

Welcome talk

9.10-9.50

Keynote 1 – Nico Stollenwerk (Lisbon)

9.50-10.30

Keynote 2 – Rampal Etienne (Groningen)

 

10.30-11.00

 

BREAK – coffee

 

11.00-12.40

Evolutionary ecology 

11.00-11.20

Andrew Morozov

Leicester

11.20-11.40

Hannah Lewis

St Andrews

11.40-12.00

Sean Rands

Bristol

12.00-12.20

Francois Massol

CEMAGREF

12.20-12.40

Diana Garcia Lopez

Manchester

 

12.40-13.30

 

LUNCH – buffet lunch

 

13.30-15.10

Community ecology 

13.30-13.50

Joe Chipperfield

Trier

13.50-14.10

Lars Rudolf

Max Planck Institute

14.10-14.30

Celina Wong

York / CEFAS

14.30-14.50

Gustav Delius

York

14.50-15.10

Michael Sieber

Osnabrueck

 

15.10-15.40

 

BREAK - tea

 

15.40-16.20

Keynote 3 – Daniel Grünbaum (Washington)

16.20-17.00

Keynote 4 – Ruth King (St Andrews)

17.00-18.00

Parallel sessions:

Plankton ecology

Statistical Ecology

17.00-17.20

Michael Steinke

Essex

Richard Mann

Uppsala

17.20-17.40

Anna Hickman

Essex

Claire Dooley

Oxford

17.40-18.00

Thomas Adams

SAMS

Roland Langrock

St Andrews

 

18.00-19.30

 

Poster session and buffet reception

 

 

Tuesday 20th September:

9.00-9.40

Keynote 5 – David Sims (MBA, Plymouth)

9.40-10.20

Keynote 6 – Larissa Conradt (Sussex)

 

10.20-10.50

 

BREAK – coffee

 

10.50-12.10

Individual movement and search strategies

 

10.50-11.10

Andy Reynolds

Rothamsted

11.10-11.30

Marie Auger-Methe

Alberta

11.30-11.50

Liliana Salvador

CEAB-CISC

11.50-12.10

Luca Giuggioli

Bristol

 

12.10-13.00

 

LUNCH – buffet lunch

 

13.00-14.20

Behavioural ecology

 

13.00-13.20

Daniel Strombom

Uppsala

13.20-13.40

Simon Croft

York

13.40-14.00

Jonathan Potts

Bristol

14.00-14.20

Nikolai Bode

York

 

14.20-14.50

 

BREAK - tea

 

14.50-15.30

Keynote 7 – Mark Lewis (Alberta)

15.30-17.10

Parallel sessions:

Population dynamics, movement and diffusion

Epidemiology

15.30-15.50

Diomar Cristina Mistro

Santa Maria (UFSM)

Frank Hilker

Bath

15.50-16.10

Joydip Dhar

ABV Gwalior India

Sandip Banerjee

IITR India

16.10-16.30

Nina Embleton

Birmingham

Petra Klepac

Princeton

16.30-16.50

Aiman Elragig

Exeter

Andrew Bate

Bath

16.50-17.10

Matthew Adamson

Leicester

 

 

 

17.10-17.30

 

BREAK

 

17.30-18.30

Honorary lecture – Simon Levin (Princeton)

 

18.30-21.30

 

Conference Dinner

  

 

Wednesday 21st September:

9.00-9.40

Keynote 8 – Philip Maini (Oxford)

9.40-10.20

Keynote 9 – Jonathan Sherratt (Heriot-Watt)

 

10.20-10.40

 

BREAK – coffee

 

10.40-12.20

Spatial ecology

 

10.40-11.00

Luiz Alberto Díaz Rodrigues

Santa Maria (UFSM)

11.00-11.20

Natalia Petrovskaya

Birmingham

11.20-11.40

Daniel Bearup

Leicester

11.40-12.00

Ayawoa Dagbovie

Heriot-Watt

12.00-12.20

Malay Banerjee

IIT Kanpur

 

12.20-13.00

 

LUNCH – buffet lunch

 

13.00-13.40

Keynote 10 – Odo Diekmann (Utrecht)

13.40-15.20

Open Forum Part 1

 

13.40-14.00

Sergei Petrovskii

Leicester

14.00-14.20

Steven Lade

Max Planck Institute

14.20-14.40

Abdel Salhi

Essex

14.40-15.00

Chloe Deygout

INRIA

15.00-15.20

John Oyekan

Essex

 

15.20-15.40

 

BREAK - tea

 

15.40-17.20

Open Forum Part 2

 

15.40-16.00

Richard Law

York

16.00-16.20

Steve Baigent

UCL

16.20-16.40

Stephen Archer

PML

16.40-17.00

Rod Blackshaw

Plymouth

17.00-17.20

Steve Simpson

Bristol

 

17.20-17.30

 

End of meeting and closing talk

Posters

Nicola Lewis

Essex

Mark Breckels

Essex

Swati Khare

Malwa Gwalior India

Sofia Piltz

Oxford

Simone Delphim

LNCC Brasil

Daniel Campos Moreno

UA Barcelona

Zoe Cook

York

Hanan Ali Dreiwi

Exeter

Vicki Springthorpe

York

Jaqueline Maria da Silva

UFVJM

Kat Rock

Warwick

Ulrike Schlaegel

Alberta

Mikhail Churakov

Glasgow

Danish Ahmed

Leicester

Julius Piercy

Essex

Sean Rands

Bristol

Page last updated August 2011

Banner image uses photo by Salvatore Vuono http://www.freedigitalphotos.net/images/view_photog.php?photogid=659